środa, 14 grudnia 2011

Algi i glony w wodzie

Na ziemi żyje tysiące różnego rodzaju glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno jednak występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko-zielonych glonów. To jedno lub wielokomórkowe rośliny posiadające tę właściwość, że z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne. Są one w zasadzie skrzyżowaniem roślin i bakterii i występują w przyrodzie bardzo często.
Gdy tylko pojawią się w Państwa ciepłym i nasłonecznionym basenie potrafią rozmnażać się w zastraszającym tempie. Powlekają wtedy ściany i dno basenu śliską warstwą (biofilm), a woda nabiera nieprzyjemny, zielony odcień.
Często zdarza się, że praktycznie w ciągu jednego dnia woda może zamienić się z doskonale krystalicznej w wodę o odcieniu zielono-brązowym. Ciekawostką jest, że często masowe namnożenie alg występuje po burzy - właściwie nikt nie wie dlaczego. Być może jest to spowodowane silnymi błyskami światła, które pomaga algom szybko wzrastać...?


Środkiem, który z pewnością zabija algi jest chlor. Należy podkreślić jednak, że bardzo często alg jest tak dużo w wodzie, że ich rozrost jest szybszy od działania chloru. Ponadto istnieje także pewien rodzaj alg, który uodparnia się w dużym stopniu na działanie chloru. Dlatego niezbędne jest stosowanie jednocześnie z chlorem - algicydu o dużej skuteczności (np. Glon Fighter czy Desalgine).
W przypadku jednoczesnego zastosowania algicydu i chloru organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać krystaliczną czystość.


Jeżeli w wodzie glony są już widoczne to należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
- usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
- zadozować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z algicydem,
- filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.


Przeprowadziliśmy test skuteczności środka Glon Fighter B-001

Wyniki badań

Badanie skuteczności produktu przeprowadzono w dniach od 28 sierpnia do 21 września 2007 roku.
W pierwszej fazie badań w basenie pomiarowym zamocowano akwarium (zbiornik ślepej próby) o pojemności 100 l. tak, aby zapewnić równomierne nasłonecznienie. Do tego zbiornika nalano wody znajdującej się w basenie.
Codzienie o godzinie 6 rano do basenu wlewano 100 ml środka B-001 Glon Fighter i włączano filtry główne i filtr w akwarium.
Pobór próbek wody i pomiar mętności dokonywali pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy przez 4 tygodnie w każdy wtorek i piątek.
Dodatkowo w poniedziałek i czwartek następowało zbieranie osadów organicznych z dna basenu za pomocą podłączonej do filtra końcówki ssącej.

Omówienie wyników
Już po pierwszych 3 dniach działania zaobserwowano znaczny spadek wartości mętności wody w basenie pomiarowym.



Warto zauważyć, że już po tygodniu systematycznego stosowania produktu wartość mętności spadła poniżej 0,2 NTU, co w tym przypadku jest granicą oznaczalności. Ani razu wartość mętności wody w basenie pomiarowym nie przekroczyła 1 NTU, co stanowi kryterium skuteczności produktu. Natomiast woda w zbiorniku ślepej próby już po tygodniu znacząco zbliżyła się do tej granicy, osiągając wartość 0,96 NTU,



by w 2 połowie drugiego tygodnia ją przekroczyć i uzyskać wartość 2,5 NTU,



co jest związane z rozwijaniem się glonów w wodzie, do której nie był dodawany środek B-001 Glon Fighter. Podsumowując, na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że preparat B-001 Glon Fighter jest wysoko skuteczny przeciwko algom i glonom w basenach kąpielowych.

2 komentarze:

  1. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. W takich sytuacjach z pewnością doskonałym rozwiązaniem będzie stosowanie odpowiednich pomp oraz filtrów. Ja również u siebie od pewnego czasu posiadam pompę wirową https://www.dostudni.pl/popmy-wirowe,c94,s1.html która była u mnie niezbędna.

    OdpowiedzUsuń